Gyakran halljuk a kifejezést, hogy valaki „játszik a tőzsdén”. Nos, a tőzsdei befektetést. illetve spekulációt is lehet játéknak nevezni, a különbség az, hogy a tőzsdén néhány döntéssel a tapasztalatlan befektető pillanatok alatt elvesztheti vagyonát, sőt annál többet is, ha játéknak tekinti azt.
A tőzsdén szabványosított termékek cserélnek gazdát, ez lehet áru (gabona, olaj, arany), értékpapír (az egyes vállalatok részvényei, azaz tulajdonjoguk egy részét megtestesítő értékpapír) és deviza, azaz külföldi pénz is. Eredeti célja az volt, hogy a szabványosítással, a piac koncentrálásával megkönnyítse a kereskedelmet, egyszerűen egymásra találjanak az eladók és a vevők, sőt szabványos méretű tételekkel kereskedjenek.
Az idők folyamán a tőzsde más funkciót is kapott. Már elég régen észrevették a tőzsdén kereskedők, hogy egy adott időpontban megvett terméket egy másik időpontban drágábban el lehet adni. Ezzel olyan kereskedelem alakult ki, amelynek célja nem magának a terméknek a felhasználása volt, hanem a spekuláció. A tőzsde izgalmas piac, óriási lehetőségeket kínál, emiatt sok embert vonz. Az árfolyamok ingadozásából némelyek nagy jövedelmeket szereznek, mások pedig sajnos elvesztik megtakarított pénzüket. A nehézségek abból származnak, hogy a tőzsdei árfolyamok alakulása megjósolhatatlan, számtalan gazdasági és politikai tényezőtől függ, amelyeket egy befektető nem tud befolyásolni.
Különösen divatos a devizakereskedés, ez tulajdonképpen devizapárok adásvétele. Itt rendkívül gyorsan mozognak az árfolyamok, a gazdasági és politikai hírek jelentős változásokat gyakorolnak rájuk. A devizakereskedés meglehetősen kockázatos a sok bizonytalansági tényező miatt.
Kialakult az úgynevezett tőkeáttételes kereskedés, amely segítségével a spekulánsok pénzük sokszorosával kereskednek. Elegendő csak a befektetett pénz bizonyos százalékát letétbe helyezni, így valójában hitelből kereskednek. Ha a tőkeáttétel 100:1,akkor a befektetett összeg 1 %-át foglalja le fedezetként a brókercég. Ezáltal 100 dollárral 10.000 dollár értékű üzlet bonyolítható le. Aki sikeresen spekulál, megtarthatja a 10.000 dollárra jutó hasznot, de aki veszít, a 10.000 dolláros ügylet veszteségét viseli. Emiatt veszítenek rengeteg pénzt a devizakereskedésen. A tanulság, hogy aki szakmai ismeretek nélkül fogadás hozzá, valójában óriási pénzben játszik szerencsejátékot, ezért óvatosan kell kezelni ezt a fajta befektetést.